فصلنامۀ مطالعات زبان و ترجمه نشریه‌ای به زبان فارسی و با دسترسی آزاد است که داوری مقالات در آن به صورت دوسو ناشناس انجام می‌گیرد. این نشریه منحصراً مقالات داده‌محور در حوزه‌های مطالعات ترجمه، ادبیات و آموزش زبان‌های خارجی منتشر نموده و مقالات تحلیلی، مروری و نقد کتاب در اولویت انتشار این مجله قرار ندارند. لازم به ذکر است این فصلنامه از پذیرش مقالات در حوزۀ مطالعات آموزش، ترجمه و ادبیات زبان‌های عربی و فارسی معذور است.

نشریۀ «مطالعات زبان و ترجمه» به صاحب امتیازی دانشگاه فردوسی مشهد؛ به‌طور کامل الزامات انتشار دسترسی آزاد را طبق«Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)» رعایت می‌کند. بر طبق این مجوز کاربران اجازه دارند اقدامات خواندن، دانلود، کپی، اشتراک‌گذاری، چاپ، جستجو و برقراری لینک با متن کامل مقالات را انجام دهند. لازم به ذکر است متن کامل مقالات منتشرشده به صورت رایگان و بدون نیاز به ثبت‌نام در نشریه در اختیار خوانندگان قرار دارد.
نشریۀ مطالعات زبان و ترجمه برای بررسی اولیه مقالات هیچ وجهی از نویسندگان دریافت نمی‌کند. اما مقالاتی که پس از طی کردن فرآیند داوری مورد پذیرش قرار بگیرند باید مبلغ دو میلیون ریال بابت هزینه‌های ویراستاری و چاپ مقالات پرداخت نمایند.
نشریه مطالعات زبان و ترجمه با انجمن آموزش زبان و ادبیات انگلیسی ایران (تلسی) قرارداد همکاری دارد. برای مشاهده متن تفاهم نامه اینجا کلیک کنید.